Poslanci za jižní Moravu budou jednat s vládou o podpoře Grand Prix

Brno, 29. března 2011 (MEDIAFAX) - přímo na Masarykově okruhu v Brně jednali v úterý poslanci všech stran zvolení do parlamentu za Jihomoravský kraj o záchraně Grand Prix České republiky motocyklů. K pracovní schůzce je vyzval hejtman Michal Hašek (ČSSD).

motorka9043-250

Jak po jednání Hašek uvedl, všichni účastníci si odnesli domácí úkol - jednání s kolegy z vlády z vlastní politické strany. Ta by měla přinést další finanční prostředky k zaplacení zalistovacího poplatku, aby se Velká cena mohla v Brně opět konat.

„Nestačí oněch 20 milionů z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jakkoli jsme za ně rádi, dohodli jsme se, že budeme pokračovat v komunikaci s ministerstvem financí, průmyslu a obchodu, dopravy a ministerstvem pro místní rozvoj,“ vysvětlil hejtman Hašek.

Nastínil i další možnosti, jak získat pro peníze pro pořádání závodu. „Pokusíme se s příslušnými rezortními ministry vyjednat i možnost podpory ze strany klíčových státních podniků,“ řekl s tím, že všichni účastníci schůzky se shodli rovněž na nutnosti nalezení dlouhodobé varianty financování.

„Je potřeba najit systémové řešení,“ objasnil za všechny Jan Husák z TOP 09. Vojtěch Adam z KSČM pak apelovat na členy vlády, aby nezapomněli na sportovní význam Velké ceny. „Stát si musí uvědomit, že Grand Prix ČR je vlajkovou lodí motoristického sportu,“ připomněl.

Stejný názor má Michal Babák z Věcí veřejných. „Shodli jsme se napříč politickým spektrem, že je potřeba pomoct motodromu,“ potvrdil poslanec. Přidal se k němu i František Sivera z ODS: „Grand Prix má dopad na podnikatele v celém kraji. Budeme hledat cesty u různých ministerstev a subjektů a v krátkém čase se pokusíme najít možnost, jak poplatek uhradit,“ popsal další postup.

„Pokud by Velká cena ČR skončila, je to pravděpodobně navždy,“ ozřejmil důvody intenzivní snahy jihomoravských poslanců Hašek. Jeho stranický kolega Jeroným Tejc doplnil, že stát by zrušením akce přišel na dani z přidané hodnoty (DPH) asi o 120 milionů.

Karel Abraham starší, spolumajitel okruhu, byl po jednání s politiky spokojen. „Doufáme, že stát podpoří tuto akci. Není to jen Grand Prix, díky tomu jsou tu i další závody. Věříme, že to postoupí dál a opět se setkáme.“ Podobně se vyjádřila také ředitelka automotodromu Ivana Ulmanová. Navíc uvedla, že okruh má uzavřenou smlouvu s promotérskou agenturou Dorna do roku 2013. „Rádi bychom letos začali další jednání, abychom měli výhled na dalších pět let," uzavřela Ulmanová.

Sami jihomoravští poslanci se opět sejdou na konci dubna v Poslanecké sněmovně, kde si sdělí výsledky jednotlivých jednání s ministry.

Automotodrom Brno požádal o garanci financování zalistovacího poplatku na začátku března poté, co zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za loňský rok. Kvůli navýšení zalistovacího poplatku, po jehož zaplacení je Brno zapsáno do kalendáře podniků seriálu MotoGP, se společnost propadla do ztráty 78,7 milionu korun. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přislíbilo příspěvek 20 milionů korun, deseti miliony korun v současnosti přispívá Brno a Jihomoravský kraj.

Michal Vanác, Jiří Nováček