Vedle divadla Radost zakotvila loď plná loutek

Brno, 27. března 2011 - Divadlo Radost v Bratislavské ulici je příspěvkovou organizací města Brna s šedesátiletou tradicí. Je to jediné profesionální divadlo v kraji, které se důsledně zabývá divadelní tvorbou pro děti a mládež. Vyrábí také dekorace, rekvizity, kostýmy a loutky. Ty nyní dostanou nový domov. A ne ledajaký! Stane se jím zaoceánská loď, jež své kajuty slavnostně otevře 1. května.

03-lod-01

Bude tak dokončen projekt „Kouzelný svět animace – Muzeum loutek" při Divadle Radost, který byl zahájen roku 1999. Stavba je financována z prostředků Regionálního operačního programu Jihovýchod a částečně i městem Brnem. Rekonstrukce přišla celkem na 44 miliónů korun. Kromě výstavby Muzea loutek zahrnovala i stavební úpravy divadelní budovy včetně skladů a ateliérů, které již kapacitně nestačily potřebám divadla.

 

Kouzelná plavba

Celý areál je inspirován lodní tematikou. Muzeum má tvar lodi s lávkou pro loutky pohybující se v hodinových intervalech, hlavní budova pak připomíná kapitánský můstek. Celá venkovní stěna je prosklená a nástěnná malba na sousední fasádě s motivem kouzelného světa loutek vytvoří nevšední atmosféru. Projekt pamatuje také na večerní osvětlení prostoru, zejména nástěnné malby a lávky s loutkami. Ve vstupní hale se nacházejí prodejní pulty ve tvaru lodi a malá scéna má evokovat kouzelný lodní kufr plný loutek. Na palubě loď poveze osm stromů, stejně jako se dovážely v dobách prvních mořeplavců cizokrajné rostliny do Evropy. Také v interiéru divadla se objeví mnoho dalších lodních prvků.

03-lod-02

Nového kabátu se díky rekonstrukci dočkalo i nahrávací studio, atrium, skladiště a ateliéry. V upravených ateliérech se budou vyrábět loutky a kulisy pro vznikající inscenace. Z každé hry, která je stažena z repertoáru, si divadlo uchovává kolekci loutek, jejímiž autory jsou špičkoví výtvarníci. Loutky z Radosti jsou každým rokem zapůjčovány na nejrůznější výstavy, které často putují po České republice i do zahraničí. Česká loutka má ve světě velký ohlas a loutky vyrobené v ateliéru brněnského divadla patří mezi špičkové artefakty významné umělecké i finanční hodnoty. Od nynějška se jejich krásou můžeme potěšit i v Brně. Počítá se s tím, že se v muzeu mohou výstavy tematicky obměňovat.

Petra Knotková
Vizualizace: AAA STUDIO


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...