Brněnská hvězdárna mění své jméno

Z názvu brněnské hvězdárny zmizí jméno polského astronoma Mikuláše Koperníka. Jméno zařízení se nyní zkrátí na Hvězdárna a planetárium Brno. Změnu schválili v úterý 5. října na svém zasedání zastupitelé města. Přechod k jednoduššímu, ale výstižnějšímu jménu má potvrdit dlouhodobou orientaci organizace na současnost a budoucnost, propojení multimediálního světa s reálným, pod skutečnou i umělou oblohou. Nový název Hvězdárna a planetárium Brno vstoupí v platnost 1. prosince tohoto roku.
Jméno organizace se průběžně měnilo. Ještě před slavnostním otevřením 16. října 1954 byla označována jako Gottwaldova lidová hvězdárna v Brně. Pak se ustálil oficiální název Oblastní lidová hvězdárna v Brně. V roce 1965 se přešlo na Lidová hvězdárna a planetárium v Brně a od roku 1970 na Hvězdárna a planetárium v Brně. K poslední změně došlo 19. dubna 1973, kdy byla organizace přejmenována na Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Počátek sedmdesátých let 20. století byl totiž poznamenán nástupem tvrdé normalizace a s ní souvisejícím zesílením ateistické propagandy, proto se uvažovalo o pojmenování po první sovětské kosmonautce Valentině Těreškovové. Aby se tomuto kroku tehdejší zaměstnanci vyhnuli, využili 500. výročí narození významného polského astronoma a pokřtili brněnskou hvězdárnu a planetárium právě po něm.

hvezda.jpg


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...