Brno se po referendu na jihu města nezmenší

Dolní Heršpice a Přízřenice zůstávají i nadále součástí města Brna. V místním referendu konaném v neděli 12. září rozhodli obyvatelé o tom, že se tyto dvě katastrální území neosamostatní. Referenda se v obou městských čtvrtích zúčastnilo 609 voličů z celkových 888 oprávněných. Své „ano“ ve vztahu k odtržení vyslovilo 353 obyvatel, proti bylo 249. Pro osamostatnění ovšem tento výsledek nestačil, protože bylo potřeba souhlasu většiny oprávněných voličů, tedy nejméně 445.
Obě obce, Přízřenice i Dolní Heršpice, byly včleněny do „Velkého Brna“ roku 1919 a v roce 1990 se spolu s Komárovem a Horními Heršpicemi staly součástí městské části Brno-jih. Referendum o jejich odtržení iniciovalo občanské sdružení Samostatný jih, které získalo potřebný počet podpisů na petičních arších. Impulzem pro záměr osamostatnit se byla bytová výstavba, kterou soukromý investor plánoval v lokalitě Slunná louka. Město Brno vyšlo obyvatelům vstříc a dohodlo směnu pozemků, na kterých měly původně nové byty vyrůst a slíbilo i řešení dalších problémů.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...