Na Riviéru nejen za koupáním

Brněnské koupaliště Riviéra láká návštěvníky především v létě. To by se mělo změnit. Dětem i dospělým zde bude celoročně k dispozici moderní dopravní hřiště, s jehož stavbou by se mělo začít v roce 2012.

riviera01

Brněnská městská policie se dopravní výchovou dětí zabývá již od roku 1995, kdy začala systematicky využívat i dětské dopravní hřiště v Lužánkách a s interaktivním celoročním výukovým programem navštěvovat desítky základních škol. S rostoucími nároky na všechny účastníky silničního provozu došlo ke změně koncepce dopravní výchovy a vznikla i potřeba vybudovat v Brně moderní areál dopravní výchovy.

Kromě dopravní výchovy dětí by měl nový areál sloužit i ke zdokonalování jízdních dovedností dospělých, ale i ke školení řidičů vozidel Integrovaného záchranného systému a vzdělávání pedagogů. Probíhat by zde měly osvětové programy ve spolupráci s ministerstvy vnitra a dopravy, Policií ČR a různými nestátními organizacemi.

riviera02

Využití areálu

Areál bude tvořit otevřené dopravní hřiště o rozloze 900 m2, volně navazující na krytou halu na ploše 2376 m2. Obě části bude možné na jaře a v létě propojit. Rekreační in-line bruslaři mohou trénovat jízdu na okruhu, dlouhém půl kilometru a širokém tři metry. Součástí celého komplexu bude i přírodní amfiteátr o velikosti 1000 m2 a budova bývalých lázní, tzv. Zámeček.

riviera03

Na moderním dopravním hřišti si děti nacvičí řešení různých dopravních situací na křižovatkách všech typů, kruhových objezdech, železničních přejezdech, jízdu v jízdních pruzích, křížení jízdních pruhů, řazení před křižovatkami apod. Hřiště bude umět simulovat nepřehledné křižovatky, zúžení vozovky, tramvajový pás a jeho křížení, specifickou světelnou signalizaci pro kolejová vozidla, ale i jízdu a chování v obytné či pěší zóně. Počítá se i se simulací dopravní nehody a nácvikem chování na místě nehody včetně poskytnutí první pomoci. Součástí areálu je i cyklistický polygon pro nácvik jízdy na kole na nerovném povrchu a překážkách.

Pro dospělé bude připraven například simulátor funkce bezpečnostních pásů, který jim umožní vyzkoušet situaci, kdy se při dopravní nehodě vozidlo obrátí na střechu, a nacvičit i bezpečné vystoupení z převráceného vozidla. „Na vlastní kůži" mohou prožít i sílu nárazu vozidla při rychlosti 30 km/h a jízdu na opilecké stezce, kdy díky speciálním brýlím poznají, jaké je řízení pod vlivem alkoholu. V tunelu neviditelnosti si pak mohou ověřit, jak rozpoznatelní jsou pro ostatní účastníky silničního provozu za snížené viditelnosti. Chybět by neměl ani trenažér pro nácvik pohybu nevidomých osob na silnici a trenažér pro poutání dětských zádržných systémů. V plánu je také hasební trenažér, na kterém si řidiči mohou vyzkoušet hašení požáru auta za pomoci ručních hasicích přístrojů.

V rekonstruovaném Zámečku se plánuje umístění učeben včetně trenažéru pro praktický nácvik první pomoci a trenažéru pro řízení jednostopých a dvoustopých motorových vozidel. Své místo by zde měla mít i učebna pro interaktivní audiovizuální výuku formou testů, her a cvičení.

riviera04

Finance

V optimalizované variantě, na které se nyní pracuje, se předpokládají celkové náklady ve výši zhruba 150 mil. Kč. Vzhledem k finanční náročnosti se předpokládá, že projekt bude rozdělen do dvou etap. První etapa počítá s vybudování haly pro dopravní hřiště a trenažéry včetně terénních úprav v okolí haly. Náklady na realizaci této etapy by měly dosáhnout asi 100 mil. Kč. Ve druhé etapě by měla proběhnout rekonstrukce Zámečku s náklady zhruba 50 mil. Kč. Stavební práce na první etapě by měly být zahájeny v roce 2012 a financovány mají být především z evropských fondů.

Petra Knotková
Vizualizace: Ateliér Brno, autor územní studie


Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...