Tvrdonice 2016

Soutěž „Máš umělecké střevo?” vyhráli studenti z Brna

Brno, 26. května 2016 - V brněnské Moravské galerii se 20. května 2016 konalo sedmé finále soutěže „Máš umělecké střevo?”, která přibližuje současné výtvarné umění studentům středních škol. Do finále postoupilo celkem 26 projektů z celé České republiky. Projekty posuzovala odborná porota tvořená zástupci Moravské galerie, Národní galerie, Centra současného umění DOX, Galerie Rudolfinum a Ceny Jindřicha Chalupeckého. V čele poroty stála významná česká umělkyně Kateřina Šedá.

   

Lucemburská májová noc zve zamilované na Špilberk

Brno, 25. května 2016 - Zamilované verše ve francouzštině i češtině, romantická hudba, nádherný výhled na večerní Brno a k tomu víno a pokrmy jako z hostiny Karla IV. – to vše slibuje akce Lucemburská májová noc. Romantický komponovaný večer nechá (zamilovaným) návštěvníkům zakusit atmosférou středověkého lucemburského dvora. Špilberk se ukáže netradičně jako místo plné lásky. Už před sedmi staletími byl hrad Špilberk svědkem mladé lásky Karla IV. a Blanky z Valois. V roce 1337 totiž byla Blanka vyhoštěna z pražského dvora do Brna na Špilberk Janem Lucemburským, protože lid ji měl rád víc než jeho druhou ženu Beatrix. Karel IV. několikrát Blanku na Špilberku navštívil.

   

Galerie Ratolest se bude prezentovat na Výstavě vín v Lednicko-valtickém areálu

Brno, 19. května 2016 – Charitativní Galerie Ratolest se na konci tohoto týdne bude prezentovat v rámci Výstavy vín Lednicko-valtického areálu v kempu Apollo. Po oba dva dny trvání akce (20. – 21. květen) bude veřejnosti přístupná prodejní výstava.

   

Rudolf Brančovský: Mám rád Brňáky!

Výtvarník, malíř, ilustrátor, banjista, kytarista, textař a frontman skupiny Poletíme?, původně vystudovaný umělecký slévač – i tím vším je šestatřicetiletý Brňák Rudolf Brančovský, který neustále srší energií a tvůrčí činností, ať už u nás, nebo v zahraničí. Prosím, seznamte se!

   

Marie Kučerová: Brno si zaslouží důstojný koncertní sál

Filharmonie Brno právě slaví kulaté narozeniny, od jejího založení uplynulo rovných 60 let. Jak si brněnský orchestr stojí v porovnáním se zahraniční konkurencí, jak se daří vážné hudbě v jihomoravské metropoli a zejména kdy se brněnští filharmonici dočkají důstojného koncertního sálu? Nejen na to odpovídá Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno.

   

Fotografie dobrodruha McCurryho uvidí Brňané na Špilberku

Brno, 16. května 2016 - Snímek afghánské dívky se zářivýma zelenýma očima z uprchlického tábora už v 80. letech obletěl svět. Pořídil ho reportážní fotograf Steve McCurry, když v Afghánistánu fotil v době sovětské okupace a jako první tak ukázal světu její brutalitu. Fotil i jinde – v Indii, Číně, Barmě, Kuvajtu, na Srí Lance i v dalších exotických zemích. Jeho fotografie, které vynikají výraznými barvami, zobrazují obyčejné lidi, mizející kultury i válečné konflikty. Americký fotograf, držitel mnoha prestižních cen, se teď představí od 12. května do 30. června na brněnském Špilberku.

   

Fotka nemusí být ostrá aneb Robert Vano v GALERII PEKAŘSKÁ

Brno, 4. května 2016 - Od 5. května do 22. června se v GALERII PEKAŘSKÁ uskuteční jedinečná výstava fotografa Roberta Vana. Vytvořená, černobílá kolekce pětadvaceti fotografií, nesoucích stejnojmenný název jako knižní publikace – Fotka nemusí být ostrá, pochází z období roků 1984 až 2015.

   

Strana 1 z 181

ctenarka-upoutavka
Sháníte novou četbu pro vlastní chvíle pohody či hledáte tip na vhodný dárek? Přinášíme Vám malou inspiraci.
bigbit-bronz-upoutavka
Byla to vlna beatlemánie, která v polovině 60. let způsobila, že v Brně začaly vznikat bigbítové skupiny jako houby po dešti.
Svetlana Janotova-upoutavka
"V tanci se cítím nejsvobodnější," říká úspěšná muzikálová tanečnice z brněnského Městského divadla.