Handicapovaným pomůže s orientací jedinečný navigační systém

Brno, 2. srpna 2019 – Do konce letošního roku nabídnou experti z Vysokého učení technického v Brně hendikepovaným občanům unikátní nástroj nepřímo usnadňující orientaci na ulici i ve veřejných budovách. Systém takzvaného automatizovaného mapování tras a bariér dokáže odhalit překážky v cestě, upozornit na obtížnost průchodu nebo třeba poukázat na orientační prvky. Projekt finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).

navigace pro handicapovane

„Přestože současné trendy směřují k postupnému odstraňování nebo alespoň limitování bariér, spousta překážek na veřejných místech stále zůstává. Bariéry nekomplikují život jen osobám s vrozeným pohybovým nebo jiným postižením, ale i lidem s hendikepem získaným po úrazu. Někdy jde o dočasné překonávání obtíží, osoby s celoživotním postižením ale musí překážky zdolávat každý den. Každý projekt, který jim alespoň trochu život usnadní, proto v TA ČR velmi vítáme a podporujeme,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR, která do projektu vložila téměř 7,5 milionu korun z programu EPSILON.

Podle něj má vyvíjený systém umožnit efektivní poloautomatizované vytváření mapových podkladů vnitřních prostor budov i venkovních tras pro pěší se zvláštním ohledem na specifické potřeby hendikepovaných občanů. Jde zejména o vozíčkáře a nevidomé, kteří mají sníženou orientaci nebo horší pohyblivost.

„Mapové podklady připravujeme nejen do veřejných budov, ale i na ulici, chodníky, různé stezky, parky nebo třeba zastávky veřejné dopravy. Našim cílem je navíc zajistit dostatečnou efektivnost systému, aby bylo možné pořizovat data plošně, a dosáhnout tak skutečného přínosu pro dané cílové skupiny v ekonomicky smysluplném modelu,“ uvedla Hana Křepelková ze společnosti CEDA Maps (dříve Central European Data Agency). Ta se zabývá správou vlastní sady digitálních map a provozem mapové služby, která zajišťuje mapování chodníků pod projektem ROUTE4ALL. Vysoké učení technické v Brně zase vyvíjí hardware řešení v podobě vozítka pro sběr dat. Projekt bude dokončený ještě v letošním roce.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Kalendář vinařských akcí

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události