Benefiční aukce uměleckých děl pomůže přírodě v lokalitě Hády

Brno, 20. listopadu 2013 - Do pátku 22. listopadu je možné v centru Brna v galerii Desítka na Radnické 10 navštívit výstavu uměleckých děl. Tato díla věnovali umělci z celé republiky do 11. benefiční aukce Nadace Veronica, která má za cíl podpořit přírodně cenné území Hády na okraji Brna.  Vystaveno je 92 děl od 82 autorů – šperky, obrazy grafiky nebo plastiky. Vyvolávací ceny se pohybují od  190 Kč za šperk do 25 tisíc korun za obraz Vlastimila Zábranského. Aukce se uskuteční v sobotu 23. listopadu v 17:30 v Ernově sále.

Soud-kladivko-04

Na výstavě jsou zastoupeni například Olbram Zoubek, Zdena Höhmová, Petr Nikl, Zdeněk Macháček, Ivana Olšanová, Jan Spěváček, Vlasta Švejdová, Antonín Vojtek, Blanka Šperková a další. Největším dílem, které se bude dražit je dílo od brněnského výtvarníka Rostislava Pospíšila o velikosti 1, 3 x 5, 5 metru s vyvolávací cenou 1 500 Kč. Katalog děl věnovaných do aukce je možné v elektronické podobě shlédnout na stránkách www.nadace.veronica.cz.

„Cenové rozpětí darovaných děl umožňuje každému návštěvníkovi najít si svého favorita, ať již pro sebe nebo jako dárek k vánocům pro někoho blízkého. Peníze navíc podpoří přírodovědně zajímavé a krásné místo v Brně,“ uvedla ředitelka Nadace Veronica Jasna Flamiková.  

Výtěžek aukce bude věnován na pomoc jedinečnému a přírodovědně cennému území Hády na okraji Brna. V tomto území byla v roce 1998 ukončena těžba vápence. O toto území se stra stejnojmenný spolek Hády na okraji Brna, který se snaží sladit zájmy ochrany přírody s šetrným rekreačním využitím. Postupem času zde vybudovali dvě naučné stezky a začali zde chovat lamy alpaky. Ročně díky jejich aktivitám toto území navštíví přes 5 tisíc návštěvníků z řad dětí i dospělých.

Tradice benefiční aukce Nadace Veronica vznikla v roce 2003 jako spontánní snaha získat peníze na záchranu a výkup stoletého jedlobukového pralesa na Valašsku. Díky aukci se tak podařilo tento vzácný les před vykácením zachránit. V dalších letech se podařilo například vykoupením pozemků scelit rezervace Javorůvky Dobšená, vykoupit cca 15 ha květnatých mokřadních luk na Vysočině a v Černovickém hájku v Brně pro jejich lepší ochranu.

(red)


Související články: