Mendelovo muzeum spustilo virtuální prohlídku

mendelovo muzeum muniBrno, 3. června 2020 - Zpřístupnit Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity (MU) a také část Augustiniánského opatství lidem, kteří je nemohou navštívit osobně například kvůli omezením souvisejícím s koronavirovou epidemií, umožní nová virtuální prohlídka těchto prostor. Připravilo ji Mendelovo muzeum MU ve spolupráci s opatstvím a je k vidění na odkazu mendelmuseum.muni.cz/#virtualni-prohlidka.

Volně průchozí trojrozměrný pohled do muzea a opatství je složený z 360° fotografií a u zajímavých míst najdou zájemci také vysvětlující texty či nahrávky, které jsou v češtině i angličtině. Návštěvníci se díky virtuální prohlídce dostanou do prostor stálé expozice věnované osobnosti Gregora Johanna Mendela, prohlédnou si Mendelův refektář, knihovnu opatství a také včelín v jeho zahradě.

„Chceme lidem představit jednoho z nejvýznamnějších českých vědců a nalákat ty, kteří mohou, aby se přišli do muzea podívat osobně, zažili genius loci tohoto místa a dozvěděli se také mnohem víc informací o Mendelovi a jeho práci,“ uvedla ředitelka Mendelova muzea Blanka Křížová.

Muzeum se po omezení provozu v době epidemie nemoci COVID-19 znovu otevře návštěvníkům 2. června ve standardních návštěvních hodinách. „Mnozí návštěvníci a především ti ze zahraničí se k ale nám ještě delší čas nedostanou a právě oni mohou nahlédnout do muzea a míst, kde Mendel působil, alespoň virtuálně,“ podotkla Křížová.

Spolu s novou virtuální prohlídkou připravilo Mendelovo muzeum MU také nový anglický překlad nejzásadnějšího Mendelova díla – Pokusy s rostlinnými hybridy, tedy Experiments on Plant Hybrids. „Anglický překlad tohoto díla včetně komentáře je od roku 2016 dostupný v online verzi na stránkách Britské společnosti pro historii vědy. Tištěná verze vznikla spoluprací obou zmíněných institucí a vydalo ji univerzitní nakladatelství Munipress. Jde o nejkomplexnější anglický překlad prezentovaný současně s německým originálem včetně kopie Mendelova rukopisu, s předmluvou nobelisty Paula Nurse a komentáři renomovaných vědců,“ dodala Křížová.

Zdroj a foto: MUNI


Související články: