Napsat e-mail Tisk

Humanitární akce: Bosco Boys (Afrika) a Šingál (Kurdistán)

Akce Upravit akci

Humanitární akce: Bosco Boys (Afrika) a Šingál (Kurdistán)
Název akce:
Humanitární akce: Bosco Boys (Afrika) a Šingál (Kurdistán)
Datum konání:
12.12.2018
Místo konání:
Vinný sklípek Vinárium, Starobrněnská 13, Brno, #vinarium

Popis akce

Kibera slum v keňském hlavním městě Nairobi je považován za ten největší v Africe a v neveselém žebříčku nejrozlehlejších slumů světa zaujímá třetí místo. Počet lidí žijících v této oblasti je jen velmi obtížné zjistit, nicméně statistiky UN uvádí, že má přibližně 2,5 milionů „obyvatel“. Drtivá většina zde žijících lidí nemá příjem vyšší jak 1 USD denně. To s sebou pochopitelně přináší obrovské problémy: kriminalitu, drogy, prostituci, ale i pomyslné rozdělení slumu do gangů a jednotlivých „čtvrtí“. Hlavní ulice lemované rozloženými krámky prodejců nabízejících různorodé zboží pochybného původu. Všude pokřikují děti, zní hlasitá hudba z reproduktorů, protéká zahnívající splašková voda a o odpadky zakopáváte na každém kroku. To vše obklopeno rezavými chatrčemi, které skýtají svým obyvatelům prostor jen o něco málo větší než 5 m2.
Děti se zde často potloukají s lahví lepidla u nosu. Některé užívají dokonce tvrdé drogy, jiné alkohol vyráběný načerno z kvasnic a cukru. Právě těm se snaží naši Salesiáni pomoci, a proto působí ve zdejších slumech. Dětem nabízí především vzdělání ve svých školách a volnočasové aktivity, na kterých se podílí i dobrovolníci z Česka. Některé děti, i desetileté, neumí číst a psát. Pro mnohé z nich je salesiánská pomoc jedinou možností, jak se vymanit z bludného kolotoče nebezpečného drogového života.
Šingál, poklidné prastaré město velikosti Olomouce. Žili tu vedle sebe Jezídi (Kurdové), muslimové i křesťané. To vše se změnilo jednu srpnovou noc v roce 2014. Do oblasti vtrhl tzv. Islámský stát a ve snaze vyhladit Jezídy začal město plenit a ničit. Na 2 000 jich bylo zabito, 6 000 lidí, zejména žen a dětí bylo odvlečeno do otroctví (z části byli vychovávaní vojáci, většinou však ženy a mladí chlapci do sexuálního otroctví) a město téměř srovnáno se zemí. Popelem padl i velmi starý Arménský křesťanský kostel. Na 4 500 rodin uteklo před hrůzami do hor, kde žijí v provizorních podmínkách – bez vody, kterou musí dovážet, vystaveni extrémním přírodním živlům a hlavně bez lékařské péče kde žijí dodnes. Osvobození města proběhlo v roce 2015, kdy kurdské jednotky za podpory vojáku a letadel USA vyhnali bojovníky tzv. Islámského státu zpět na území Sýrie. Od té doby se do města život vracel velmi pozvolna. Zlom nastává až v roce 2017, kdy se bojová linie stabilizuje (byť jen necelých 5 km od oblasti). Lidé se snaží vracet do svého města a postupně jej opravovat. A klinika, kterou se zde snaží vybudovat Diecézní charita Brno je jednou z jistot, které dávají naději lidem, že se mohou vracet.
Ostatně přesně tohle nám potvrdila jedna žena vykoupená z otroctví tzv. IS. Její manžel byl popraven před jejími zraky, byla nesčetněkrát znásilněna, popálena kyselinou: „Prosím postavte nám nemocnici už kvůli mně, potřebujeme naše lékaře v Shingalu, je to má domovina, moji Jezídi, lidé, které miluji.“
Jak se fotograf Richard Bouda cítil a jaká atmosféra panuje v zemích, které většina z nás zná jen z televizních zpráv?
Vstupné na místě 105 Kč, v předprodeji 95 Kč. V ceně vstupného je džbánek vína s přívlastkem.
Organizátor:
Vinný sklípek Vinárium, Starobrněnská 13, Brno, #v
WWW stránka:
https://vinarium-brno.cz/male-divadlo-vina/

Kontakt:
Tomáš Kučera
Kontaktní telefon:
+420607678131
Kontaktní e-mail:
vinarium@vinarium-brno.cz