Napsat e-mail Tisk

FOLKLÓRNÍ SOUBOR JAVORNÍČEK SLAVÍ 60. VÝROČÍ

Akce Upravit akci

Název akce:
FOLKLÓRNÍ SOUBOR JAVORNÍČEK SLAVÍ 60. VÝROČÍ
Datum konání:
04.11.2018 - 04.11.2018
Místo konání:
Mahenovo divadlo, Malinovského nám. 1, 657 70 Brno-střed

Popis akce

Šedesát let je úctyhodný věk. O to víc pro folklórní soubor, který se z malého spolku pro pár dětí rozrostl na největší brněnský a pravděpodobně i celorepublikový dětský folklórní soubor. Řeč je o brněnském Javorníčku, který své kulaté výročí oslaví dvěma slavnostními koncerty, a to v neděli 4. listopadu v 15:30 a 19 hodin v Mahenově divadle.

Přes 230 členů souboru už dlouhé měsíce piluje taneční kroky i hudební doprovod na vystoupení, které představí průřez folklóru z Valašska, Brněnska a Horácka. Před pěti lety slavil soubor tancem z prostředí trhu, letos se mottem Premiéry stal citát básníka Vítězslava Nezvala: „Všecko, co má v životě nad člověkem moc, muselo být napřed předznamenáno v dětství.“

Jubilejní koncert Javorníčku s názvem „Od maminky za humna“ bude zahrnovat životní etapu člověka od útlého dětství přes školní docházku až po zábavu těch největších. „Reflektujeme tak složení členů souboru, který tvoří předškoláci, dospívající i už plnoletí. Nakonec se ale všichni rádi vrací zpět domů. To je také náznak závěru jubilejního koncertu dětského folklórního souboru Javorníček,“ vysvětluje dramaturgyně večera Alena Schauerová.

O oba koncerty je už tradičně velký zájem. Vedle zajímavého tanečního vystoupení v tradičních krojích za doprovodu živé muziky je to i díky jeho postavení na české folklórní scéně. „Javorníček se velmi brzy vyhoupl mezi špičku v České republice. Naši tanečníci a muzikanti jsou často na cestách, procestovali jsme nejen naší republiku a téměř celou Evropu, ale zúčastnili jsme se i festivalů v Japonsku, Spojených státech amerických, Sýrii nebo třeba Jižní Koreji,“ říká umělecký vedoucí souboru Ladislav Plánka.

Vstupenky na slavnostní koncerty k 60. výročí Javorníčku jsou k zakoupení v předprodeji Národního divadla Brno nebo přímo ve Středisku volného času Lužánky, kde má soubor tradičně své zkoušky.

Slavnostní Premiéra souboru Javorníček se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, JUDr. Bohumila Šimka.

O JAVORNÍČKU
Dětský folklórní soubor Javorníček byl založen v roce 1958. Od jeho začátků stáli v čele souboru Josef Čáp a Majka Čápová, která je vedoucí souboru dodnes. Repertoár Javorníčku pochází převážně z Valašska, další tance, písně, hry a skladby ale čerpá i z Brněnska a Horácka. Soubor každoročně absolvuje desítky vystoupení, ať na folklórních festivalech nebo soukromých akcích. Jeho pevnou pozici v popředí české folklórní scény potvrzuje i fakt, že soubor je pravidelně zván vystupovat v zahraničí, vedle téměř celé Evropy například jeho členové vystoupili v Japonsku, Spojených státech amerických, Sýrii nebo Jižní Koreji. Javorníček tvoří čtyři taneční kategorie, taneční přípravka, klub a pro velký zájem i minipřípravka pro děti od čtyř let. Soubor má v současnosti přes 250 aktivních členů. Nedílnou součástí jsou také tři cimbálové muziky, které vede Jana Sládková.

DŮLEŽITÉ INFORMACE
Premiéra Javorníčku: 4. listopad 2018, odpolední koncert v 15:30, večerní v 19 hodin
Prodejní místa: NDB, Dvořáková 1; SVČ Lužánky, Lidická 50
Cena: Od 150 do 300 korun podle času a místa sezení

Předprodej vstupenek – Národní divadlo Brno:s
Adresa: Dvořákova 11, 657 70 Brno
T: +420 542 158 120, +420 542 158 183 – 184
E:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Otevírací doba září až červen
Pondělí až pátek: 08:00-17:30
Sobota: 09:00-12:00

Předprodej vstupenek v SVČ Lužánky (Lidická 50, 658 12 Brno)
Pondělí 15:30-15:45; 17:15-17:30/ Úterý 16:30-17:00; 17:45-18:00/ Čtvrtek 17:30-18:00
Organizátor:
Dětský folklórní soubor Javorníček
WWW stránka:
http://www.javornicek.cz/

Kontakt:
Antonín Malec
Kontaktní e-mail:
malec@spectrum.cz
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...