Rezidentní parkování: U nabíječek vznikne bezplatná zóna E pro elektromobily

Brno, 28. ledna 2022 - Rada města Brna schválila dvě změny v režimu rezidentního parkování. Pro elektroauta bude zavedena nová bezplatná zóna E, v části ulice Benešova se dočasně změní režim – ze zóny B, která umožňuje i parkování návštěvníků, se stane A určená výhradně rezidentům a abonentům.

elektromobil nabijecka

„Nově definujeme zónu E, která je určena pro nabíjení parkujících elektroaut z přiléhajících dobíjecích stanic. Rozlišovat se budou dva typy těchto míst. Krátkodobá je možné využit maximálně 4 hodiny, dlouhodobá maximálně 24 hodin. Vždy však po dobu nezbytně nutnou pro nabíjení,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Regulace bude platit celodenně, tedy i o víkendech. Chceme tak dosáhnout toho, aby na těchto místech mohly opravdu zaparkovat výhradně elektromobily a aby byla zajištěna jejich obrátkovost. Cena oprávnění je stanovena v ceníku na 0 korun. Je tedy bezplatné, ale vozidlo musí být v systému rezidentního parkování zaregistrováno.“

Příslušné dopravní značení bude osazováno na přelomu února a března. Nabíjecí stanice, každou se dvěma místy, staví městská společnost Teplárny Brno. Na 14 adresách jsou aktuálně nabíječky v provozu. Konkrétně jde o tyto lokality: Brožíkova 1, Galandauerova 17, Jírova 10, Kamínky 35a, Kotlanova 10, Masarova 11a, Oblá 12a, Palackého třída 164, Pod Kaštany 16, Pod Nemocnicí 25, Purkyňova 115, Purkyňova 107, Říčanská 19, Švermova. V dalších 8 lokalitách – Brechtova 27/7, Křídlovická 355/54, Makovského náměstí (NC Rubín), nám. SNP 16, Novoměstská 1995/5a, Přístavní, Svážná 27, Vaňhalova 901/1a – dojde ke zprovoznění na jaře.

Další změna nastane v části ulice Benešova, konkrétně mezi Novobranskou a Orlí, kde se dočasně mění zóna B, umožňující i parkování návštěvníků, na zónu A, která je určena výhradně rezidentům a abonentům. „Těm chceme kompenzovat úbytek 26 míst u hotelu Grand, kde budou parkovat (nebo už parkují) autobusy náhradní dopravy Českých drah po dobu výluky na trati z Brna do Blanska. Předpokládáme, že tento režim bude platit do 1. prosince 2022,“ doplnil informace radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Potřebnou změnu nařízení a ceníku dnes schválila Rada města Brna. Nová úprava parkování bude platit přibližně za měsíc, jakmile proběhnou potřebné správní lhůty. O přesném datu bude veřejnost informována.

Zdroj: Tiskové středisko MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...