Začala stavba CEITEC Science Parku. Poskytne zázemí technologickým firmám a prohloubí jejich spolupráci s vědci

Brno, 24. června 2013 – V Brněnských Medlánkách v pátek slavnostně započala stavba CEITEC Science Parku. Jihomoravský kraj zde nabídne prostory technologickým firmám v přímé blízkosti Středoevropského technologického institutu CEITEC a dalších čtyř výzkumných center. Záměrem je nabídnout jim zázemí pro vlastní výzkum a vývoj a prostor pro spolupráci s brněnskými vědci, informovala tisková mluvčí JmK Denisa Kapitančiková.

10-ceitec-01

První firmy by se měly do prostor stěhovat v červenci 2014. Celkové náklady na projekt jsou 383 milionů korun a předpokládaným provozovatelem bude Jihomoravské inovační centrum. „Abychom maximálně využili potenciál kraje, potřebujeme, aby nově vzniklá výzkumná centra intenzivně spolupracovala s firmami a inovativní technologie se tak díky jejich produktům dostávaly přímo na trh. Nově budovaný park vytvoří ideální podmínky právě pro takovou úzkou provázanost mezi vědci a podniky," řekl náměstek hejtmana Václav Božek. Podle náměstka dá stavba vzniknout novým pracovním místům a podpoří rozvoj technologického podnikání. Jihomoravský kraj prostory buduje především pro firmy z oblasti pokročilých materiálů, nanotechnologií a mikrotechnologií. Jedná se o sektory, které jsou doménou právě Středoevropského technologického institutu CEITEC, center SIX Alisi a AdMaS a Centra materiálového výzkumu. Všechna tato výzkumná pracoviště stejně jako strojní či chemická fakulta VUT se nachází v dosahu nově budovaných prostor.

Pravděpodobným provozovatelem nově vzniklých prostor bude Jihomoravské inovační centrum, které se v současnosti stará o padesátku technologických firem v rámci Innovation parku. „S rozvojem high-tech začínajících firem máme deset let zkušeností, stejně dlouho pracujeme i s velkými zavedenými podniky. V nových prostorách chceme oba druhy zkušeností spojit a vytvořit unikátní prostředí spolupráce velkých technologických společností s rodícími se firmami," uvedl ředitel JIC Jiří Hudeček. JIC provozuje Innovation park v budovách biotechnologického centra INBIT u Kampusu MU a centra informačních technologií INTECH v Technologickém parku. Pro doplnění tohoto konceptu tak bude pro budovu nově vzniklého CEITEC Science Park užívat název INMEC (INovace – Materiály – Elektrotechnika – Chemie).

Nově budovaný CEITEC Science Park nabídne svým nájemcům čisté prostory i laboratoře několika typů, důraz je kladen i na vysokou bezpečnost datových serverů. Kompletní servis doplní třeba nonstop recepce a neustálý přístup ke kancelářskému zázemí či zasedacím místnostem, výhledově i možnost hlídání dětí zaměstnancům v objektu.

Na projekt je vyčleněn rozpočet 383 milionů korun, Jihomoravský kraj se bude podílet 96 miliony korun, 287 milionů získal kraj z evropských zdrojů operačního programu Podnikání a inovace. Budování centra navazuje na předchozí jihomoravské investice do výzkumu a vývoje a je jedním z projektů v rámci Regionální inovační strategie, jejíž čtvrtá generace se v současnosti připravuje.

Zdroj: JmK


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...