Začala stavba CEITEC Science Parku. Poskytne zázemí technologickým firmám a prohloubí jejich spolupráci s vědci

Brno, 24. června 2013 – V Brněnských Medlánkách v pátek slavnostně započala stavba CEITEC Science Parku. Jihomoravský kraj zde nabídne prostory technologickým firmám v přímé blízkosti Středoevropského technologického institutu CEITEC a dalších čtyř výzkumných center. Záměrem je nabídnout jim zázemí pro vlastní výzkum a vývoj a prostor pro spolupráci s brněnskými vědci, informovala tisková mluvčí JmK Denisa Kapitančiková.

10-ceitec-01

První firmy by se měly do prostor stěhovat v červenci 2014. Celkové náklady na projekt jsou 383 milionů korun a předpokládaným provozovatelem bude Jihomoravské inovační centrum. „Abychom maximálně využili potenciál kraje, potřebujeme, aby nově vzniklá výzkumná centra intenzivně spolupracovala s firmami a inovativní technologie se tak díky jejich produktům dostávaly přímo na trh. Nově budovaný park vytvoří ideální podmínky právě pro takovou úzkou provázanost mezi vědci a podniky," řekl náměstek hejtmana Václav Božek. Podle náměstka dá stavba vzniknout novým pracovním místům a podpoří rozvoj technologického podnikání. Jihomoravský kraj prostory buduje především pro firmy z oblasti pokročilých materiálů, nanotechnologií a mikrotechnologií. Jedná se o sektory, které jsou doménou právě Středoevropského technologického institutu CEITEC, center SIX Alisi a AdMaS a Centra materiálového výzkumu. Všechna tato výzkumná pracoviště stejně jako strojní či chemická fakulta VUT se nachází v dosahu nově budovaných prostor.

Pravděpodobným provozovatelem nově vzniklých prostor bude Jihomoravské inovační centrum, které se v současnosti stará o padesátku technologických firem v rámci Innovation parku. „S rozvojem high-tech začínajících firem máme deset let zkušeností, stejně dlouho pracujeme i s velkými zavedenými podniky. V nových prostorách chceme oba druhy zkušeností spojit a vytvořit unikátní prostředí spolupráce velkých technologických společností s rodícími se firmami," uvedl ředitel JIC Jiří Hudeček. JIC provozuje Innovation park v budovách biotechnologického centra INBIT u Kampusu MU a centra informačních technologií INTECH v Technologickém parku. Pro doplnění tohoto konceptu tak bude pro budovu nově vzniklého CEITEC Science Park užívat název INMEC (INovace – Materiály – Elektrotechnika – Chemie).

Nově budovaný CEITEC Science Park nabídne svým nájemcům čisté prostory i laboratoře několika typů, důraz je kladen i na vysokou bezpečnost datových serverů. Kompletní servis doplní třeba nonstop recepce a neustálý přístup ke kancelářskému zázemí či zasedacím místnostem, výhledově i možnost hlídání dětí zaměstnancům v objektu.

Na projekt je vyčleněn rozpočet 383 milionů korun, Jihomoravský kraj se bude podílet 96 miliony korun, 287 milionů získal kraj z evropských zdrojů operačního programu Podnikání a inovace. Budování centra navazuje na předchozí jihomoravské investice do výzkumu a vývoje a je jedním z projektů v rámci Regionální inovační strategie, jejíž čtvrtá generace se v současnosti připravuje.

Zdroj: JmK


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...